Pozor na demolice černých staveb. Mohou přijít draho

V posledních měsících dochází ke stále většímu množství revizí katastrálních map.

Při těchto revizích se zjišťuje, jaké jsou skutečné hranice pozemků. A v souvislosti s tímto zjištěním se dochází na takzvané černé stavby, což jsou postavené, ale neevidované budovy. Možná jste i vy majitelem černé stavby, aniž byste si toho byli vědomi. Proto se raději informujte o svém příbytku, a to i v případě, že se chystáte na demolici či bourací práce. Z demolice neohlášených staveb totiž plyne také nemalá pokuta.

Černé stavby nejsou vzácností

Černé stavby byste v současné době našli všude v republice, a to jak v Praze, tak i v jiných městech mimo Prahu. Jedná se o jakýsi nešvar posledních let, kterého se dnes lidé snaží zbourat jeho demolicí. Černé stavby většinou vznikají na nezaměřených pozemcích nebo na neaktuálních druzích pozemků, kde není znám přesný způsob jejich využití.

Člověk by řekl, že lidé ohlašují všechno, ale černé stavby jsou důkazem toho, že lidé všechno neohlašují ani zdaleka. Například často neohlásí přístavek k domu nebo stavba garáže v Praze. I když se to může jevit jako drobnost, za neohlášenou stavbu čili za černou stavbu hrozí nemalé pokuty, které mohou sáhnout na padesát či sto tisíc korun.

Jak jsme zmínili, černé stavby jsou v poslední době jakýmsi nešvarem. Dokonce je mnozí odborníci označují za fenomén dnešní doby. Historie černých staveb však nezačala v Praze nedávno, historie je poměrně dlouhá a započala už v době socialismu, kdy se bez souhlasu předchozích majitelů stavěly například bytové domy.

Za černou stavbu se považují i stavby bez příslušných povolení

Ohlášení úřadům je jedna věc, mít příslušná povolení je věc druhá. To, že jste možná ohlásili stavbu příslušnému úřadu, je sice chvályhodné, na druhou stranu bez získání příslušných povolení se stále jedná o černou stavbu. Černou stavbou jsou i změny nebo terénní úpravy, ke kterým opět došlo bez získání potřebných povolení. A samozřejmě sem spadají i demoliční a bourací práce, na které je taktéž třeba mít příslušná povolení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *